Gorące dyskusje o komputerach i nie tylko!

Forum ITPC

piątek, 17 grudnia 2010

Poradnik jak podkręcić Procesor i7 Nahalem

Jak wiadomo każdy z ostatnich procesorów Intela jest podatny na bardzo dobre OC, można z niego wycisnać o co najmniej 30% mocy więcej.

Tak samo jest w przypadku procesora Core i7 opartego na podstawce LGA 1366 - każdy niemalże daje się podkręcić do wartości 4 Ghz i więcej.Pamiętajmy, żeby szukać nowych rewizji tego chipu tj. D0 - tutaj nmamy gwarancję co najmniej 4 Ghz przy dość niskim napięciu.Rewizja ta wydziela równieżmniej energii a co za tym idzie ciepła, niemniej jednak do schłodzenia tegoż procesora podkręconego do wartości 4 Ghz musimy zaopatrzeć się w markowy i wydajny system chłodzenia.


Teraz kilka słów o samym overclockingu.
Jeżeli mamy już dobre chłodzenie możemy zabrać się za podkręcanie - sprawa jest dość prosta i każda praktycznie płyta pod socket LGA 1366 poradzi sobie z utrzymaniem 4 GHz 24/7.
W tym przypadku nie mamy czegoś takiego jak szyna FSB - tutaj mamy doczynienia z tzw BCLK - czyli częstotliwością zegara procesora.Zwiększenie tej wartości do 200 MHz i ustawienie mnożika procesora 20x , skutkuje zegarem równe 4 Ghz - proste prawda?

Niestety to nie wystarczy - tutaj zaczynają się małe schody.
Oczywistą sprawą jest podniesienie napięcia procesora (vcore) - tutaj nie ma reguł, kazdy procesor zachowuje się inaczej - musimy próbować.Waznę natomiast jest to, żeby nie przekraczać napięcia 1.4v - zalecam max 1.38v w rewizji D0.Jesli procesor nie osiągnie zegara 4 GHz przy tej wartości to trzeba pobawić się raczej innymi ustawieniami, aniżeli zwiększać vcore.Oczywiście nikt nie każe nam ustawiać BCLK na poziomie 200 MHz - możemy ustawić mniejsze i właczająć opcję turbo (każda płyta ją posiada) przy mniejszej częstotliwości zegara CPU uzyskujemy upragnione 4 GHz.Domyślne mnożniki dla najpopularnijeszych procesorów to: dla i7 920 20x (21x z Turbo), i7 930 21x dla i7 950 23x itd.
W zależności jakie posiadamy pamięci musimy dobrać do nich odpowiedni mnożnik, tak,żeby nie uzuskały wartości taktowania większej niż nominalną (fabryczną).Pamiętajmy, ze moduły DDR3 mają niższe napięcie (1.65V) i jeżeli nie jesteśmy wprawnymi overclockerami , nie radzę tej wartości przekraczać.
Ważnym elementem w OC i7 jest wartość napięcia QPI - pomaga ono w uzyskaniu stabilność podkręconego procesora.WAŻNE!: pomiędzy wartością tego napięcia a napięcia pamięci RAM musi być zachowana odpowiednia zależnośc - różnica nie może być większa niż 0.5v. Czasem plyty, zwłaszcza Asus nie posiadają osobnego napięcia VTT a za nie właśnie odpowiada napięcie QPI miejmy to więc na uwadze.
Kolejym i waznym napięciem, jest napięcie VTT - im wyzsze taktowanie pamieci RAM, tym wyzsze VTT musimy ustawic. Wartosc powyzej 1.4v jest raczej małoskuteczna.

Uncore - ta wartość musi mieć co najmniej podwójną wartość taktowania pamięci - zazwyczaj mnożnik dlab tej funkcji jest zablokowany i płyta ustawia wszystko sama, ale sa płyty, gdzie musimy ustawić to ręcznie.Pamiętajmy ,że im większe Uncore tym wyżej musimy podnieść napięcie VTT - podobnie jak z taktowaniem RAM.

Przy BCLK 200 i wiekszych często trzeba podnieść napięcie mostka północnego czyli NB - nie szalejmy z tymi ustawieniami i wartość 1.2-1.24v powinna spokojnie wystarczyć. Jesli wasza plyta posiada opcje Vdrop zalecam ja wlaczyc w BIOSie.

W zasadzie to wszystko co musimy wiedzieć przy podkręcaniu tych procesorów - oczywiście musimy eksperymentować i pobawić się nie tylko częstotliwością procesora, ale i napięciami - zwłaszcza z nimi.
Pisałem tylko o rewizji D0, ale to nie oznacza, ze właściciele wersji C0 są na straconej pozycji.Spokojnie możemy podkręcać i te procesory, niestety musmy stosować wtedy większe napięcia vcore i zakupić na prawdę dobre chłodzenie.

Warto wiedzieć, ze BCLK na poziomie powyżej 200 MHz to już sporo i nie każda płyta jest w stanie tyle osiągnać - zazwyczaj płyty osiągają maxymalnie 215-220 MHz.
Także jeżeli zakupiliście płytę z niżeszej półki, której górną granicą jest 200 MHz starajcie się manipulować Mnożnikiem procesora i opcją Turbo.

Nie wspomniałem jeszcze o czymś takim jak HT - z włączoną tą że funkcją procesor pracuje z 4 dodatkowymi wątkami , bez niej pracują tylko gołe 4 rdzenie.Z HT off łatwiej będzie nam osiągnać wyższą częstotliwość przy mniejszym napięciu.Nie przejmujcie się, że procesor będzie pracował bez dodatkowych 4 wątków - w niektórych aplikacjach, nawet grach jest to wręcz wskazane i osiągniemy lepsze rezultaty - o mniejszych temperaturach nie wspomnę ;)

Jak testujemy podkręcony Procesor:pomocne będą nam takie programy jak LinX, Prime95 i superPi.
Na początek zalecam zapuścić test LinX z wykorzystaniem całej dostępnej pamięci RAM - 20 powtórzeń wystarczy w zypełności, później możemy uruchomić test Prime95 (blend) i razem z tym włączamy losowo próbkę SuperPi 32M - Prime zostawiamy na 4-5 h, najlepiej na noc.Jesli te testy są zaliczone inie zobaczymy błędów, kolej na gry - testujemy w grach , które obciążają w dużym stopniu procesor - jeśli w ciągu 1h grania nic się nie stanie , możemy uznac,ż enasz Overclocking przebiegł pomyślnie i jest stabilny.


Zyczę miłego ocowania.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz