Gorące dyskusje o komputerach i nie tylko!

Forum ITPC

środa, 26 stycznia 2011

Konwersja kaset VHS na DVD

Wiele osób nadal posiada w domu filmy oraz pamiątki rodzinne zapisane na kasatach VHS. Niestety, ale ten rodzaj zapisu posiada wiele wad. Jakość naszych nagrań pogarsza się z czasem, a coraz częściej pojawia się problem z ich odtworzeniem, gdyż coraz mniej osób ma w domu odtwarzacze VHS. Istnieje jednak prosty i stosunkowo niedrogi sposób, aby w domowym zaciszu zapisać swoje stare nagrania na płytach DVD czy Blu-Ray. Jest jeszcze jedna zaleta konwersji swoich nagrań – podczas montażu możemy usunąć nieudane sceny, dodać zdjęcia czy narrację, co dodatkowo uatrakcyjni nasze nagrania. Dodatkową zaletą jest też możliwość wykonania niewielkich poprawek materiału, np. zmiana balansu bieli czy redukcja szumów, albo poprawa kontrastu nagrania.

Co potrzebujemy?

Do konwersji materiału z VHS na DVD będzie nam potrzebny przede wszystkim sprawny odtwarzacz kaset. Nie ma znaczenia jakiego typu odtwarzacza użyjemy, gdyż na allegro dostępne są wszelkiego rodzaju i maści przejściówki, które pozwolą nam na podłączenie odtwarzacza z komputerem. Co do komputera: im większą mocą obliczeniową będziemy dysponowali, tym krócej będzie trwał zapis gotowego materiału i tym wygodniej będzie nam zmieniać nasz materiał wejściowy. Jednak nawet na słabszym sprzęcie jesteśmy w stanie dokonać archiwizacji naszych nagrań.

Drugim niezbędnym elementem jest karta telewizyjna (wewnętrzna bądź zewnętrzna) lub karta graficzna wyposażona w wejście telewizyjne (s-video). Już najtańsze modele w cenie około 90zł pozwolą nam na osiągnięcie bardzo satysfakcjonującego efektu – tym bardziej że jakość zapisu na kasetach VHS nie jest rewelacyjna. Jednym słowem nie warto przepłacać i inwestować w drogie tunery, tym bardziej jeżeli archiwizacja kaset będzie głównym impulsem do zakupu tunera.

Trzecim elementem będzie oprogramowanie pozwalające na zapis materiału z kasety na dysku, obróbkę nagrań, oraz zapis gotowego materiału na płycie. Aby zapisać materiał na naszym dysku z powodzeniem wystarczy program dostarczony wraz z tunerem TV. Często też programy te pozwalają na wstępną obróbkę materiału, taką jak zwiększenie kontrastu czy drobną korekcję barw i balansu bieli. Drugim i jednocześnie najważniejszym programem będzie soft do obróbki nagrań. W sieci jest kilka programów, które warto wziąć pod uwagę. Ja osobiście polecam program firmy Corel: corel videostudio pro x3, a z darmowych rozwiązań sprawdzi się Microsoft Movi Maker. Na zapis oraz utworzenie menu DVD pozwalają programy powiązane z wcześniej wspomnianymi video studio oraz movi maker, odpowiednio są to DVD Factory oraz MS DVD Maker.

Zapis materiału wejściowego na dysku twardym

Po podłączeniu odtwarzacza VHS do komputera włączamy program dołączony do tunera telewizyjnego (ten sam który służy nam do oglądania telewizji). Następnie wybieramy źródło sygnału (1) Composite i włączmy nagrywanie (2). Niestety, ale sam proces nagrywania jest długotrwały – trwa dokładnie tyle ile minut ma nasza kaseta VHS. Tu sprawę możemy sobie ułatwić ustawiając harmonogram nagrania. Jako początek wybieramy najbliższy czas (po chwili od wybranego początku włączamy kasetę) a jako koniec orientacyjną godzinę końca nagrania. Warto zostawić sobie pewne widełki na początki

jak i na końcu nagrania aby materiał nie został ucięty, a niepotrzebne elementy bez problemu usuniemy w programie do obróbki materiału.

W opcjach programu tunera możemy również dokonać nieznacznej korekcji barw oraz balansu bieli. Poprawić możemy również ostrość nagrania, jednak te, jak i inne czynności możemy wykonać również później podczas obróbki materiału.

Przygotowanie materiału wyjściowego

Teraz, kiedy mamy już zgrany materiał na nasz dysk twardy przyszedł czas na jego obróbkę. Całość przedstawię na przykładzie programu Corel VideoStudio Pro X3. Program ten posiada szereg opcji umożliwiających zarówno korekcję, jak i urozmaicenie naszego nagrania. Program dostępny jest w wersji trial na stronie producenta: www.corel.com/servlet/Satellite/pl/pl/Product/1175714228541#tabview=tab0 wersja ta działa przez 30 dni. Interfejs składa się z trzech zasadniczych części. W lewym górnym rogu (A) widzimy okno podglądu materiału. Możemy tu przejrzeć zarówno efekt naszej pracy, jak i zobaczyć podgląd zdjęć, scen czy przesłuchać materiał muzyczny do naszego filmu.

Tuż obok (B) w oknie widoczne są miniatury z materiałami do obróbki. Warto rozwinąć widoczną w górnej części okna zakładkę. Mamy tam do dyspozycji biblioteki z materiałami dostarczonymi wraz z programem przez firmę Corel® oraz własną bibliotekę materiałów wideo i zdjęć. Program umożliwia tworzenie własnych katalogów, w których będziemy gromadzili materiał do obróbki. Dolne okno programu (C) to zasadnicze pole naszej pracy. Całość podzielono na kilka poziomych linii w które będziemy wstawiali materiały wideo, narrację, podkład muzyczny czy tekst. W domyślnych ustawieniach do dyspozycji mamy jedynie po jednej linii tematycznej, jednak wystarczy kliknięcie prawym przyciskiem myszy aby można było wybrać dodatkowe opcje i dodać do okna większą ilość ścieżek. Początkowo produkt firmy Corel może wyglądać na skomplikowany, jednak zaledwie kilka zasad pozwoli na zrozumienie podstawowych metod pracy z VideoStudio. Podobny układ ma produkt Microsoftu. Jednak tu zamieniono stronami okno podglądu z listą materiałów i ustawiono je po prawej stronie. Reszta opcji jest prawie analogiczna. Prawie, gdyż produkt MS oferuje znacznie uboższy interfejs i mniejszą ilość opcji.

Rozpoczynamy pracę

VideoStudio oferuje szereg opcji, których omówienie jest materiałem na osobny poradnik. Korzystając z tego jak i innego programu sami z pewnością wiele jeszcze odkryjemy, dlatego w tym poradniku ograniczę się jedynie do tych podstawowych, niezbędnych w montażu materiału skopiowanego z VHS.

Aby nie pogubić się z nadmierną ilością materiałów warto skorzystać z możliwości organizacji naszych multimediów. Z menu galerii wybieramy opcję: organizator bibliotek. Tam tworzymy nowy folder, w naszym przykładzie nazwiemy go kopia. Zamykamy okno organizatora. Rozwijając listę galerii możemy wybrać nasz nowy folder, a korzystając z ikony "dodaj" odszukujemy na dysku i dodajemy film, który będziemy montowali. W oknie z miniaturami (B) pojawi się nam podgląd naszego materiału. Aby rozpocząć pracę z filmem wystarczy myszką przeciągnąć go do ścieżki wideo. Jeżeli nasz film nie ma żadnej zapowiedzi ani wstępu, możemy go teraz łatwo dodać. Wystarczy skorzystać z dostępnej biblioteki zdjęć, lub utworzyć i dodać własną (robimy to analogicznie jak w przypadku materiałów wideo). Ja posłużę się galerią dostępną już po instalacji programu. Wybieramy interesujące nas zdjęcie (lub krótki plik wideo) i przeciągamy go na oś wideo przed nasz materiał. W celu zatytułowania filmu przechodzimy do zakładki "Tytuł" gdzie możemy wybrać krój czcionki jak i animację, która będzie temu towarzyszyła. Dla uatrakcyjnienia wyglądu, warto dodać jakiś efekt przejścia między wstępem, a właściwym materiałem. Opcje takie jak filtry i audio umożliwiają nam dodanie podkładu muzycznego jak i efektów wizualnych. Pamiętać należy jednak, że efekty wpływają na całą partię materiału. Bardzo przydatną opcją jest wycinanie niepotrzebnych scen. Korzystając z suwaka zwiększamy skalę materiału. Dzięki takiemu zabiegowi będziemy mogli dokładnie wyciąć tylko ten kawałek, który nas interesuje nie wpływając na resztę filmu. Ustawiamy suwak czasu na początku niechcianej sceny i korzystając z narzędzia podziału klipu dzielimy film na fragmenty. Analogicznie odcinamy końcówkę sceny do wyrzucenia. W miejsce usuniętego fragmentu możemy dodać efekt przejścia, co uatrakcyjni nagranie, a film będzie sprawiał wrażenie spójnego. Śmiało można powiedzieć, że ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia.

Publikacja materiału

Po udanym montażu możemy przejść do trzeciego kroku – zapisu materiału na DVD. Z paska narzędzi wybieramy opcję .Program oferuje szereg możliwości publikacji gotowego materiału. Możemy wysłać nasz plik bezpośrednio do serwisu YouTube, eksportować jako plik lub nagrać na urządzenie mobilne. Nas interesuje opcja tworzenia dysku. Po jej wybraniu, otwiera nam się powiązany z VideoStudio program: DVD Factory Pro. W pierwszym oknie nadajemy nazwę naszemu projektowi i wybieramy najlepszy dla nas styl menu DVD. Następnie przechodzimy do edycji menu. Jedną z pierwszych czynności jakie warto wykonać jest podział filmu na sceny. Klikamy opcję utwórz rozdziały a następnie: automatycznie dodaj rozdziały. Dla około trzy godzinnego filmu proponuję skok rozdziałów co 13 do 15minut. Taki podział będzie wystarczający dla większości osób. Klikamy na zastosuj i wracamy do menu edycji DVD. Przed nagraniem materiału na płytę warto skorzystać z możliwości podglądu materiału, gdzie na wirtualnym telewizorze, korzystając z wirtualnego pilota pierwszy raz widzimy gotowy materiał. Jeżeli nasza praca jest satysfakcjonująca, po włożeniu pustego dysku do napędu klikamy nagraj i czekamy na gotową płytę.

Podsumowanie

Tak poświęcając kilka godzin dochodzimy do finiszu. Efektem naszej pracy jest gotowa kopia kasety VHS zapisana na płycie DVD wraz z menu i podziałem scen. W między czasie usunęliśmy niepotrzebne sceny z materiału i poprawiliśmy ostrość nagrania. Teraz wystarczy przygotować okładkę i szok rodziny oraz znajomych murowany :)

1 komentarz: